Anne ve Baba için 24 Kural

Anne ve Baba için 24 Kural

 

 

* Tüm acıyan yerlerini öpün.

* Parklara çocuğunuzla gidip birlikte sallanın.

* Anne ve babaların da hata yapabileceğini gösterin, yeri geldiğinde ondan özür dileyin.

* Çocuğunuzun, yanınızda olmadığı anlarda onu ne denli sevdiğini özlediğinizi açıkça belirtin.

* Birlikte gazete, dergi okumaya çalışın, eğer okuyacak düzeydeyse bırakın, onun o komik okumasıyla zevk almaya çalışın.

* Eğer koşmaktan zevk alıyorsanız, onun yanınızda bisikletle eşlik etmesine izin verin.

* “Ben sana demiştim” demek yerine, “Olmadığına üzüldüm canım”, “Bir keresinde bana da aynısı olmuştu” ya da “Biliyorum bu senin için çok zor tatlım” gibi sözler söyleyin.

* Çocuğunuzun yaptığı resimleri, karalamaları duvara yapıştırın ya da çerçeveleyip odasına asın.

* Çocuğunuzu aile içindeki haberlere, olaylara yakın tutmaya çalışın böylece çocuğunuz kendisini bu ailenin bir parçası olarak hissedecek , ileride sizinle olayları paylaşmakta zorlanmayacaktır.

* Çocuğunuzu duygularını söylemeye alıştırmak için onu devamlı destekleyerek, yanıt verin. Örneğin, onun teşekkür etmesi gerektiğinde, siz öne atılıp, “İkimiz birden size teşekkür ediyoruz” deyin.

* Çocuğunuzla birlikte mutfakta bir yemek hazırlayın, sonra da oturup ikiniz birlikte yiyin, pizza, makarna, sandviç gibi pratik şeyler…

* Çocuklarınızla oynarken, öğrenmelerine de dikkat edin.

* Çocuğunuzun odasını onun seçeceği renklere ve dekorasyona göre olmasına dikkat edin, eğer özel bir oda hazırlamayacaksanız, onun istediği renk ve biçimde olması gibi küçük detaylarla onun olduğu hissini verebilirsiniz.

* Çocuğunuz için, güzel bir doğum günü hazırlayın, onun sevdiği renklerden pasta, güzel armağanlar, şarkılar…

* Birlikte oturup film izleyin.

* Çocuğunuzla birlikte bir vazoya çiçek yerleştirin, birlikte çiçekleri seçip, yaprakları ayırıp, boylarını kesip, birlikte renklerine ve çiçek türlerine göre bir düzen yapın.

* Çocuğunuzun iyi bir insan olmasına yardımcı olun.

* Çocuğunuz için çocuk dergilerine üye olur.

* Onun resim yapması, oyun oynaması için boya kalemi, boya kağıdı, yapışkan ve çocuklar için özel makas bulunduran bir kutu hazırlayın.

* Çocuğunuzun arkadaşlarını eve özel olarak çağırıp, onlar için kurabiye, meyve suyu hazırlayıp güzel zaman geçirmesini sağlayın.

* Çocuğunuza asla tutamayacağınız sözlerde, vaatlerde bulunmayın; söz verirseniz mutlaka yerine getirmeye çalışın.

* Bazen sizin yatak odanızda uzanıp televizyon izleyin; onun istediği bir şeyi yaparak onu da sizin özel odanıza katın.

* Özel günlerin önemini birlikte karşılayın, sizin doğum gününüz, onunki, bayramlar, yılbaşı bu gibi özel günlerin gelmesini heyecanla beklemesine yardımcı olur.

“Bu dünyada gerçek barışa ulaşacaksak ve savaşa karşı gerçek bir savaş vereceksek, işe çocuklarla başlamamız gerekiyor. Doğal masumlukları içinde büyürlerse savaşmamıza gerekmez. Meyvesiz, yararsız kararlar vermemiz gerekmez. Tam tersine sevgiden sevgiye, barıştan barışa gideriz. Ta ki sonunda dünyanın tüm köşeleri, tüm dünyanın bilinçli ve bilinçsiz olarak açlığını duyduğu barış ve sevgiyle dolana dek…”    Mahatma Gandhi

Gönderi: Kemal Yaşar Şahin

Yazan: Zeynep Aburas

Bütün Dünya Dergisinden alıntıdır.