Çocuklarla Corona Hakkında Konuşmak

Çocuklarla Corona Hakkında Konuşmak

Bir süredir, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Corona Virüsü en önemli gündem maddesi haline geldi. Bizler de dünya genelinde yaşanan bu durumu çocuklara nasıl açıklayacağınızla ilgili sizlere bir bilgilendirme notu paylaşmak istedik.

  • Okul öncesi dönemdeki çocuklar, Corona Virüs gibi kitleleri etkileyen olayları doğru tahlil etme yetisine henüz sahip değillerdir. Bu nedenle çocuğunuz herhangi bir soru sormadıkça, evdeki düzeni etkilenmedikçe ve siz ebeveyni duygu düzenlemenizi yapıp, kaygınızı ona aktarmadıkça, bu konu ve detayları hakkında konuşuyor olmaktan kaçınmalısınız. Eğer çocuğunuzun kaygılandığını ve bir şeyler duyduğunu düşünüyorsanız onu dinlemeniz, sorularına yaşına ve gelişimine uygun bir şekilde kısa ve güvenli cevaplar vermenizi öneriyoruz. Durumu oyun/oyuncaklar üzerinden örneklendirmeyi deneyebilirsiniz. Sonunda, mutlaka güven vurgusu yapılması; çocuğun kaygılanmaması ve mevcut düzende gerekli önlemler dahilinde güvende olduğunu biliyor olması adına çok büyük önem teşkil etmektedir.
  • Bu dönemde çocuğu kaygılandıracak/korku yaratacak bir diğer nokta ise çocuğun örseleyici detayları görmesi, duyması veya farketmesidir. Çocuğun olduğu ortamda;haber ve gelişmeleri onun görebileceği/duyabileceği şekilde takip ediyor olmak, haber kanalının açık olması, hastalığın ve ayrıntılarının konuşuluyor olması, çocukta kaygı ve akabinde korku yaratabilir.
  • Unutmayın; her ne kadar siz yansıtmamaya çalışıyor olsanız da, ebeveyn olarak yaşadığınız kaygı ve korkularınız çocuğunuz tarafından çoğu zaman fark edilir. Ebeveyni kaygılı ve panik halindeyse, çocuk da sakin kalmakta ve günlük akışına devam etmekte zorlanabilir. Bu nedenle paniğe kapılmadan özdüzenlemenizi sağlıyor olmak oldukça önemlidir. Bu dönemde kaynağı belli olmayan haberlerden kaçınıyor olmak gerekmektedir. Bir diğer önemli nokta ise; süreci güvenilir kaynaklardan (Dünya Sağlık Örgütü, Sağlık Bakanlığı vb.) takip etmektir çünkü; bilgi kirliliği kaygı yaratır.
  • Biliyorsunuz ki çoğu bulaşıcı hastalıkta olduğu gibi Corona Virüs’de de hijyen davranışını artırmak, alınacak önlemler arasında ilk sırada yer alıyor fakat çok sık tekrarlar çocuklar üzerinde kaygı yaratır ve sürekli felaket senaryoları üretmelerine neden olur. “Ellerini yıka, ellerini yıkadın mı” gibi soru ve tekrarlar yerine, temizlik önlemlerini daha eğlenceli ve cazip hale getirmek, çocukları daha güvende hissettirecektir. Çocuğunuzla birlikte oyun esnasında bir el yıkama şarkısı seçmek, ellerinizi bu şarkı eşliğinde yıkamak, el yıkamayı eğlenceli bir rutin haline getirmek için bir yol olabilir. Böylelikle, çocuğunuza “elini yıka” demek yerine “haydi el yıkama şarkımızı söyleyelim” diyerek hatırlatma yapmış olabilirsiniz.
  • Bu dönemdeki bir diğer önemli nokta ise; günlük rutinleri olabildiğince devam ettiriyor olmaktır. Yemek ve uyku düzeninde değişiklik yapmamaya çalışmak, gün içerisinde okulda yaptıkları gibi, çeşitli etkinlik ve oyunlar kurgulamak bir diğer deyişle, onların günlük rutinlerini benzer şekilde devam ettiriyor olmak, çocukları rahatlatacak ve hissedecekleri kaygıyı azaltacaktır.

 

Derleyen ve Yazan: Uzm. Klinik Psikolog Deniz AYDIN

Fotoğraf: Vitolda Klein / Kaynak: Unsplash